Böcek İlaçlama

Evinize kokulu ilaçlama yaptırdıysanız ilaçlama sonrası temizlik yapmanız gerekir. Evinizin kapalı kalma süresi ve havalandırma süresi bittikten sonra temizlik yapmalısınız. Aslında  ‘Ev ilaçlandıktan sonra ne zaman temizlenir?’ sorusuna vereceğimiz en net cevap şu olacaktır. Temizlik zamanı evinizin şartlarına göre değişecektir. Mesela boş evinize ilaçlama yapacaksanız ve eviniz boş kalmaya devam edecekse temizliği bekletebilirsiniz. Eğer evinize kokusuz ilaçlama yapıldıysa temizlik yapmanıza gerek yoktur. Çünkü ilacı duvar diplerine bariyer uygulaması ile sıkmaktayız. Bu nedenle duvar diplerine temizlik yapmanıza gerek yoktur.
Evinize kokulu ilaçlama yaptıktan sonra ilaçlanan yerleri 2 ile 4 saat arasında kapalı tutun. Ardından içeriye girip hiç nefes almadan tüm pencereleri açın. Perdelerinizi ve tüllerinizi tamamen kenara çekin. İlaçlanan yerleri 1 veya 2 saat havalandırdıktan sonra yapmanız gereken basittir. Mutfağınızda masa, mutfak dolapları, fayans, ayak bastığınız yerleri sabunlu sıcak su ile silin. ‘Ev ilaçlandıktan sonra nasıl temizlenir?’ sorusu için şu detaya dikkat etmenizi öneririz. Özellikle fırın ve buzdolabı arkasını 15 gün silmemenizde fayda vardır.
İlaçlamadan sonra evinizi havalandırmanız gerekir. Ayrıca ilaçlama şekli ve yoğunluğuna göre ilaçlama sonrası temizlik değişiklik arz eder. Eğer evinizi düzenli ve standart şekilde ilaçlıyorsanız hemen temizlik gerekmez. Fakat kaygı düzeyiniz yüksek ise ilaçlamadan 3 saat sonra temizlik yapın. ‘Ev ilaçlandıktan sonra ne yapılmalı?’ sorusuna cevap olarak şunu açıklayalım. Evinizde fazla haşere varsa ağır ilaçlamaya başvurun. Bu tür ilaçlama yönteminde evinizi birkaç saatliğine terk edin. Daha sonra evinizi havalandırıp temizlik yapmalısınız.
İlaçlamayı yapan firmaya bu konuda danışmanız en doğrusu olacaktır. Çünkü böcek ilacı etkisi yapılan ilacın çeşidine göre değişir. Ayrıca ilacın etki süresini etkileyen başka faktörler de vardır. Bu faktörler; işlem sonrası yapılan temizlik, toz tabakası ve rutubettir. Böcek ilacı etkisini uzun süre korumak için ilaçlama sonrası yapacağınız işlemlere dikkat etmeniz gerekir.
Firmaların ilaçlama işlemi için kullanacağı ilaçların Bakanlık onaylı olması gerekir. Başka bir deyişle böcek ilaçlarının biyosidal raporları olmalıdır. Ayrıca firmanın kullanacağı ilaçların çeşidi evinizde bulunan böceklerin cinsine göre değişir. Bu ilaçların insan, hayvan ve çevre sağlığını tehlikeye atmayacak özellikte olması önemlidir. Evde kendi yöntemleriniz ile ilaçlama yapmamanızı öneririz. Bu şekilde yapacağınız ilaçlama çeşitli sorunlara neden olur. Mesela böcek ilacı solumak veya temas etmek çok büyük sıkıntılara yol açar.
Böcek ilaçlama sonrası evinizi havalandırın. Özellikle kokulu ilaçlama yönteminde evinizi iyice havalandırmanız önemlidir. Fakat kokusuz ve jel ilaçlama yönteminde genel olarak evinizi havalandırmaya gerek kalmamaktadır. Etkili böcek ilaçlama yöntemiyle evinizi ilaçladıysanız, evinizi havalandırdıktan sonra hemen temizliğe başlamanız gerekir. Bu arada böcek ilaçlama firması evinizi temizlemeniz gereken yerleri söyleyecektir. Çünkü bazı noktaları temizlememeniz önemlidir. Kısacası ilaçlamadan sonra yapılması gerekenler yukarıda açıkladığımız gibidir.